Kiedy wskazana w ustawie (o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych) minimalna odległość (10 razy wysokość wiatraka) nie jest wymagana? Należy wiedzieć, że właśnie wskazana w tej ustawie wspomniana minimalna odległość nie jest wymagana w takich oto przypadkach:
a). w razie przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, remontu, montażu ani odbudowy budynku mieszkalnego, albo;
b). budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa (art. 4 ust. 3 wspomnianej już wcześniej ustawy).
Warto wiedzieć, że dzięki takiemu rozwiązaniu właściciele istniejących budynków, w okolicy których istnieje lub powstanie elektrownia wiatrowa, mają możliwość dalszego korzystania ze swoich obiektów, utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, a nawet powiększania ich powierzchni. Czego nie należy się też obawiać? Nie należy się też obawiać nakazu rozbiórki budynku lub zakazu wykonywania w nim robót budowlanych wyłącznie z powodu sąsiedztwa elektrowni wiatrowej. Co ważne, przepisy ustawy nie dotyczą mikroinstalacji, czyli wiatraków o mocy nie większej niż 50 kW, przyłączonych do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Takie nieduże przydomowe wiatraki zostały wyłączone z definicji elektrowni wiatrowej.